Skip to Content
Ajankohtaista

KUTSU: Tiedelehden tulevaisuus on verkossa – avoin seminaari

Julkaistu:

Kun tutkittu tieto tuotetaan julkisella rahoituksella, sen pitää olla kaikkien saatavilla, kuuluu perustelu avoimen tieteen puolesta. Murros on käynnissä: tiedelehdet yksi toisensa jälkeen siirtyvät verkkoon maksuttomiksi open access -julkaisuiksi.

Suomessa vertaisarvioituja tiedelehtiä julkaisevat pääasiassa tiedeseurat. Niille painettu lehti on ollut tärkeä jäsenhoukutin ja tulonlähde. Kuka maksaa lehdenteon, jos tilausmaksut jäävät pois? Miten tiedeseurat selviävät muutoksesta?

Tutkijat, lehdentekijät ja lukijat yhdessä

Aikuiskasvatus-tiedelehti kutsuu tutkijat, lehdentekijät ja keskustelemaan tiedejulkaisemisen kentän murroksesta. Seminaarissa alustavat Virittäjä-tiedelehden päätoimittaja Hanna Lappalainen ja Suomen kasvatuksen ja koulutuksen historian seuran puheenjohtaja Juhani Tähtinen.

Aikuiskasvatus on tieteenalansa ainoa suomenkielinen vertaisarvioitu tiedelehti. Sitä kustantavat maan vanhin sivistysjärjestö Kansanvalistusseura ja Aikuiskasvatuksen Tutkimusseura. Kansanvalistusseuran (KVS) ja Aikuiskasvatuksen Tiedeseuran (ATS) julkaiseman Aikuiskasvatus-tiedelehden Avoin julkaiseminen-projekti on saanut apurahan Kopioston keräämistä tekijänoikeuskorvauksista Tiedekustantajien liitolta

Avoimen tiedejulkaisemisen seminaari järjestetään keskiviikkona 14. helmikuuta kello 13, Itä-Suomen yliopiston Joensuun-kampuksella (Futura 101) Aikuiskasvatuksen tutkimuspäivien aattona.

OHJELMA

Tervetuliaissanat

  • yliopistonlehtori Risto Ikonen, Aikuiskasvatuksen Tutkimusseura ja Itä-Suomen yliopisto
  • toimitusjohtaja Pirkko Ruuskanen-Parrukoski, Kansanvalistusseura

Julkinen tiede – miten me sitä toteutamme? Käytännön kokemuksia verkkolehdenteon arjesta

  • päätoimittaja Hanna Lappalainen, Virittäjä

Avoin tiedejulkaiseminen ja tiedeseura

  • puheenjohtaja Juhani Tähtinen, Suomen kasvatuksen ja koulutuksen historian seura, Kasvatus & Aika (etänä)

Keskustelu

Seuraa tilaisuutta verkossa

  • Klikkaa linkkiä http://connect.uef.fi/rikonen
  • Valitse kirjautumissivulla ”Enter as a guest”. Kirjoita tekstikenttään nimesi.
  • Klikkaa ”Enter room”. Siirryt Adobe Connect -huoneeseen.
  • Voit seurata seminaaria ja kirjoittaa viestejä chat-toiminnolla.

P. SAikuiskasvatus jakaa vuosittain Vuoden tiedeartikkelin tunnustuksen. Se julkistetaan Aikuiskasvatuksen tutkimuspäivillä torstaina 15. helmikuuta. Aiempien vuosien palkitut artikkelit voi lukea verkossa

Lisätiedot: toimituspäällikkö Terhi Kouvo, terhi.kouvo@kvs.fi, 0400 396 437 

  • Seuraa Aikuiskasvatusta somessa. Liity tieteiden väliseen keskusteluun!
Jaa artikkeli
Back to top