Tekoäly perustaitojen opetuksessa: Ideasta toteutukseen
- Alkaa:
- Päättyy:
- Sijainti:
- verkossa
Tule webinaariimme 25.11. klo 14-15 kuulemaan, miten voit käyttää tekoälyä välineenä aikuisten perusopetuksen suunnittelussa luovalla tavalla!
Tässä webinaarissa kuulet käytännön esimerkin siitä, miten tehdä tekoälyn avulla oppimateriaalia, joka tukee maahan muuttaneiden luku- ja kirjoitustaidon oppimista. Miten tarinallistaminen ja pelillisyys voivat toimia koko materiaalin kantavana ideana – ei vain yksittäisissä tehtävissä, vaan integroituna kokonaisuuteen? Toiminnallisuus ja arkilähtöisyys ovat keskiössä, jotta oppiminen tuntuu merkitykselliseltä ja käytännönläheiseltä.
Kvs-säätiön erityisopettaja Vilma Kosonen esittelee webinaarissa käytännönläheisen esimerkin oppimateriaalien tuottamisesta tekoälyllä. Kosonen on työskennellyt useissa maahan muuttaneiden perusopetuksen kehittämishankkeissa sekä suunnittelijana että kouluttajana. Hän toimii tällä hetkellä Tunnista työelämäosaamisesi -hankkeessa, jossa pilotoidaan kansallisia osaamismerkkejä ja kehitetään uudenlaista oppimisalustaa aikuisten perustaitokoulutuksiin.
Aiheena mm.
- Oppimateriaalin rakentaminen ideasta toteutukseen
- Tekoälyn hyödyntäminen suunnittelun ja toteutuksen eri vaiheissa
- Arkeen kiinnittyvän, saavutettavan ja monimediaisia vaihtoehtoja hyödyntävän materiaalin luominen
- Oppimisen ja työskentelyn taitojen upottaminen osaksi sisältöä
- Käytetyt tekoälytyökalut ja yhden työkalun demo
Lopuksi keräämme osallistujilta palautetta luku- ja kirjoitustaidon oppimistilanteiden suunnittelua varten.
Ilmoittaudu webinaariin 24.11. mennessä!
Webinaarin järjestää ETHLAE-Erasmus+-hanke, joka edistää uusien teknologioiden (Emerging Technologies) käyttöönottoa aikuiskasvatuksessa, erityisesti haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden opetuksessa. Hanke tuottaa mm. resurssipankin ja pedagogisia malleja aikuiskasvatukseen. Hanke keskittyy kokonaisvaltaiseen lukutaitoon, eli kaikkeen mitä tarvitaan merkitykselliseen osallistumiseen yhteiskuntaan.
