

Kuva: Shutterstock. Kuvankäsittely: Kvs-säätiö
Kuva: Shutterstock. Kuvankäsittely: Kvs-säätiö
Kansanvalistusseura myöntää apurahoja kahdesta rahastosta. Kansanvalistusseuran hallitus tekee avustuspäätökset lokakuun loppuun mennessä.
Hae apurahaa 31.7.2025 klo 16.00 mennessä.
Aarno ja Lydia Saarensivun rahasto
Rahasto on Aarno ja Lydia Saarensivun vuonna 1961 antaman testamenttilahjoituksen pohjalle perustettu sidottu rahasto.
Rahastosta annetaan apurahoja
• perusopetuksen opettajien ammatilliseen täydennyskoulutukseen kotimaassa ja ulkomailla
• perusopetuksen oppilaille, jotka lähtötasoonsa nähden ovat menestyneet opinnoissaan
• perusopetuksessa olevien oppilaiden opintomenestystä edistävän opinto-ohjauksen järjestämiseen
Jaettavista varoista annetaan perusopetuksen oppilaille noin 9/10 ja loput opettajille.
Apurahaa voi hakea myös perusopetuksen opettajaryhmän (2-5 henkilöä) opintovierailulle Sivistyksen ja oppimisen tiedekeskus Soppeen Helsinkiin. Opintovierailun näyttelyopastus ja 2 tunnin työpajakustannus on 250 €. Lisäksi apuraha voi kattaa kohtuullisia (halvin julkinen kulkuneuvo) osallistuvien henkilöiden matkakustannuksia.
Lisätietoja: Tiedekeskus Soppi (tiedekeskussoppi.fi)
Täytä Aarno ja Lydia Saarensivun rahaston hakulomake >>
Lyyli Henrikssonin rahasto
Rahasto on Lyyli Henrikssonin vuonna 1974 antaman testamenttilahjoituksen pohjalle perustettu sidottu rahasto.
Rahastosta annetaan apurahoja jatko-opintoihin. Ensisijaisesti apurahat jaetaan Karijoen kunnan peruskoulua käyneille oppilaille, mutta voidaan jakaa myös muualta kotoisin oleville peruskoulun jälkeisiä opintoja varten.
Täytä Lyyli Henrikssonin rahaston hakulomake >>